Responsive web design

Pod tajemniczym, obco brzmiącym pojęciem, jakim jest responsive web design kryje się ogromny potencjał. W najprostszym ujęciu jest to technika tworzenia stron tak, aby wygląd oraz rozmiar strony płynnie dostosowywał się do wielkości ekranu urządzenia, z jakiego jest odwiedzana. Obrazowo mówiąc, responsywna strona będzie wyglądała równie dobrze na smatfonie, jak i w full HD na wielkim ekranie.
Jeszcze kilka lat temu, gdy z internetu korzystano głównie za pośrednictwem komputerów stacjonarnych i laptopów, nie było konieczne dostosowywanie witryny do mniejszych (lub większych) urządzeń. Obecnie można powiedzieć, że wręcz obowiązkiem nowoczesnego, zaradnego właściciela strony jest zadbanie o jej responsywny web design. Daje to o wiele większe możliwości jeśli chodzi o utrzymanie grona odbiorców i zdobycie nowych odwiedzających. Nie każdy ma czas i ochotę spędzać czas przed komputerem. Niektórzy robią to zawodowo i po pracy wolą zrelaksować się na kanapie. Technika, o której mowa pozwala bez przeszkód dotrzeć do użytkowników tabletów, nowoczesnych telefonów komórkowych czy netbook’ów. Do wszystkich tych, którzy z jakiegoś powodu rezygnują z tradycyjnego sposobu przeglądania internetu.
Zastanówmy się, jak często widujemy, choćby w środkach komunikacji miejskiej, ludzi przeglądających internet za pośrednictwem tabletu lub smartfona. A jak często sami w ten sposób zabijamy czas w podróży, drodze do pracy lub kolejce u lekarza, która wydaje się nie mieć końca? Odpowiedź nie jest konieczna, kto zawsze korzystał z internetu tylko za pomocą komputera niech pierwszy rzuci tablet, można by przekornie rzec. Sami doskonale zdajemy sobie sprawę, że internet otacza nas wszędzie, korzystamy z niego w rozmaitych celach rozrywkowych, zawodowych i informacyjnych. Nie zdarzyło Ci się nigdy w pośpiechu szukać za pomocą telefonu komórkowego, strony instytucji, której budynku nie mogłeś zlokalizować? Pamiętasz czy strona owa była dostosowana do wielkości wyświetlacza Twojego urządzenia? Jak szybko udało Ci się znaleźć wymaganą informację na stronie wykonanej w technice responsywnego web design’u, a ile trwało to w przypadku gdy strona nie była dostosowana do użytkowników takich jak Ty. Różnica jest ogromna. Strona niedostatecznie dopasowana do urządzenia o ekranie innym niż tradycyjny, komputerowy, wyświetla się nieprawidłowo. Gubimy się na niej szukając potrzebnych informacji, męczymy się próbując przeczytać dłuższy tekst. Jest „duża” i niewygodna w użytkowaniu, w przeciwieństwie do swojego następcy, bo tak śmiało możemy nazwać bohatera tego artykułu. Bohatera, który niczym mityczny heros niesie nam pomoc w poruszaniu się po witrynie i ukojenie naszym estetycznym odczuciom.
Ponadto, warto jeszcze wspomnieć jak ważne w pozycjonowaniu jest posiadanie responsywnej witryny. Google „lubi” strony dostosowane do różnej wielkości wyświetlaczy i chętnie pozycjonuje je dużo wyżej. Ma to ogromne znaczenie jeśli zależy nam na dobrej pozycji w wyszukiwarce i naszej widoczności w wynikach wyszukiwania po wpisaniu konkretnych słów kluczowych.

Podsumowując, zadbaj o wygląd swojej strony z myślą o osobach, które chcą do niej dotrzeć w nieco inny sposób niż ten tradycyjny. Z pewnością nie pożałujesz tego posunięcia, a może nawet bardzo znacząco poszerzysz grono odbiorców, znajdziesz nowych klientów, partnerów biznesowych lub po prostu podniesiesz popularność własnej witryny.

Spośród wielu naszych realizacji wybraliśmy kilka responsywnych stron i serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nimi, a także z pozostałymi realizacjami w naszym portfolio.

http://auchstudio.pl/wpis-portfolio/inspiracje-ogrodnicze/
http://auchstudio.pl/wpis-portfolio/dolmed/
http://auchstudio.pl/wpis-portfolio/b88/

Udostępnij: