Projektowanie komunikacji

24 listopada 2020
strategia marki

Projektowanie komunikacji to zadanie, którego podejmują się dziś najlepsze agencje marketingowe i brandingowe. Choć dla wielu firm działalność agencji może kojarzyć się wyłącznie z projektowaniem logo, przygotowywaniem identyfikacji wizualnej marki i tworzeniem reklam, w praktyce to właśnie umiejętność zaprojektowania komunikacji z klientem jest filarem gwarantującym sukces w pracy nad wszystkimi pozostałymi elementami. Dobra współpraca z agencją marketingową rozpoczyna się od stworzenia strategii komunikacyjnej, na bazie której możliwe będzie tworzenie skutecznego przekazu docierającego do Twojego odbiorcy docelowego. Na czym polega proces projektowania komunikacji, jakie usługi można zlecić agencji brandingowej i jak proste logo przeniesione na wizytówki i reklamę w internecie może wspierać budowanie komunikacji z Twoim klientem? 

Na czym polega projektowanie komunikacji? 

Projektowanie komunikacji to szereg działań, których celem nadrzędnym jest przygotowanie zróżnicowanych kanałów przekazu pomiędzy marką a jej odbiorcami. Z perspektywy osób nie działających w strefie brandingu, narzędziem komunikacyjnym jest najczęściej reklama, ale w praktyce projektowanie komunikacji to umiejętność wykorzystania różnych kanałów i działań projektowych w celu stworzenia spójnego, atrakcyjnego wizerunku marki. Na projektowanie komunikacji składa się budowanie identyfikacji wizualnej marki i wdrażanie jej do każdego przekazu informacji, grafik, powierzchni reklamowych i produktów. Projektant skupia się więc nie na tym, żeby zaprojektować kalendarz z logo Twojej marki, a na tym w jaki sposób przekazać przez ten produkt odpowiedni komunikat i wykorzystać go do przekazania odpowiedniej treści do Twojego odbiorcy.

Wykonanie jakich elementów możesz zlecić agencji marketingowo-brandingowej? Pierwszym i podstawowym obszarem działania w ramach projektowania komunikacji będzie opracowanie strategii. Realizacja każdego projektu powinna koncentrować się na rzeczywistych celach marki i uwzględniać je w sposób pozwalający na stworzenie solidnych podstaw do działania. Agencja wizerunkowa przygotuje dla Ciebie strategię marki, strategię komunikacyjną i kreacyjną, zajmie się monitoringiem i analizą działań konkurencji oraz planowaniem i zakupem mediów do wykorzystania w celach reklamowych. Bez takiej bazy planowanie jakichkolwiek działań reklamowych nie odnosi zwykle większego sukcesu – jak nawiązywać komunikację, jeśli nie wiemy co, komu i w jakiej formie chcemy przekazać. 

Najważniejsze usługi agencji interaktywnej: na czym opiera się komunikacja marki? 

Przechodząc od teorii do praktyki, zgłębiając temat projektowania komunikacji warto przyjrzeć się wszystkim usługom, które marka może zlecić agencji interaktywnej. To właśnie agencja, poprzez wykorzystanie różnych elementów przekazu treści i umiejętne połączenie ich z budowanym komunikatem, będzie w stanie dotrzeć do odbiorcy Twojej marki i nawiązać nić komunikacji przekładającą się bezpośrednio na budowanie rozpoznawalności, wiarygodności i sukcesu reklamowego. Działania agencji brandingowej nie ograniczają się do pracy designera tworzącego logo i system identyfikacji wizualnej Twojej marki, podobnie jak działania zespołu marketingowego nie skupiają się jedynie na wdrożeniu tych elementów na Twojej stronie internetowej czy w reklamie na Facebooku. Wszystkie działania w ramach projektowania komunikacji muszą być ze sobą sprzężone, bo tylko spójność komunikatów jest w stanie budować solidny wizerunek marki otwartej na komunikację z klientem.

Drugim ważnym obszarem usług oferowanych przez agencje brandingowe jest oczywiście marketing, w tym marketing internetowy, który dzięki połączeniu elementów budowania strategii, kreacji marki i nowych technologii jest obecnie najważniejszym kanałem komunikacji pomiędzy marką i odbiorcą. Na koniec zostawiliśmy jeszcze projekt identyfikacji wizualnej, niezwykle ważny przy projektowaniu komunikacji. Dobra identyfikacja to podstawa kreowania spójnego wizerunku marki na rynku, a elementy wizualne to najlepsza metoda komunikacji – choć niewerbalna, ma na Twojego odbiorcę największy, bezpośredni wpływ.

Kreatywne nośniki reklamowe – jak agencja marketingowa buduje komunikację Twojej marki? 

Rolą pracowników agencji marketingowej będzie taka współpraca z Tobą, jako przedstawicielem marki, i wzajemnie między sobą, by komunikaty powstające do wykorzystania w przekazach reklamowych były całkowicie spójne z celem i założeniami prowadzonej kampanii. Treści przenoszone przez nośniki takie jak reklama w internecie, wizytówki, gadżety reklamowe, projekt strony internetowej czy logo Twojej marki mogą być subtelne, ale jednocześnie niezwykle czytelne dla Twojego odbiorcy. Przez odpowiednio przygotowany projekt możesz zakomunikować swój profesjonalizm, wzbudzić konkretne emocje, zbudować obraz marki godnej zaufania, przekazać najważniejsze informacje o Twojej ofercie czy wreszcie zachęcić do działania i interakcji, często nie wykorzystując w tym celu żadnych słów. Sprawdzona agencja marketingowa zadba o to, by zaprojektować Twój brand i komunikację od A do Z, bo to spójność przekazu jest obecnie najsilniejszym narzędziem marketingowym, jakie możesz wykorzystać.

KONTAKT

Podobają Ci się nasze prace? Skontaktuj się z nami!